KAĞIT HAKKINDA BİLGİLER

Kağıt Nedir

Lifli orman ürünlerinden elde edilen, üzerine baskı yapılmasına elverişli olan, günümüzde ticari amaçlı birden çok sektörde kullanılan tabaka veya rulo halinde üretilen, parlak ve mat beyaz veya saman renginde olan tabakalara KÂĞIT denir.

Kağıdın Tarihçesi

Kâğıt M.Ö.  4000 yıllarında Mısır da bulunan PAPİRUS adı verilen bir bitki sapından üretilmişti ilk olarak. O günkü üretilen kâğıt ile bu günkü kâğıt aynı olmamakla birlikte kullanım amacı aynıdır. Kâğıt ilim ve Bilimin medeniyetler arasında yayılmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisidir. Sanayi olarak ta büyük bir hacme sahip olan kâğıt bu günkü şekline en yakın M.S. 105 yıllarında Çin de bir saray görevlisi tarafından bulunmuş olduğu kayıtlara geçmiştir.

Kâğıt ülkeler arasında buluşları ve icatları bir medeniyetten başka bir medeniyete taşımakta büyük rol oynamıştır. Kâğıttan önce çeşitli hayvan derileri kullanılmakta ve bu deriler ile yazılar bir medeniyetten başka bir medeniyete taşınmaktaydı. Kâğıt geçmiş dönemlerde en kıymetli sanayi ürünüyken üretimi ülkeler arasında yayılması sonrasında popülerliğini biraz kaybetmiş olmasına rağmen,üretiminde kullanılan hammadde yetersizliği ve artan maliyetlerden dolayı, popüler olma yolunda devam etmektedir.

Kağıdın Anadolu’ya Gelişi

Çoğunlukla sektörde ithal olarak kullanılan kâğıt ilk olarak ülkemizde Malazgirt savaşı sonrasında Anadolu ya yerleşen Türkler tarafından Kâğıthane’ler kurularak gelmiştir. İtalyanların ve Fransızların kâğıt üretimini Türklerden öğrenerek ülkelerine götürdükleri söylenmektedir. İstanbul da 1453 yılında bugünkü ismi de Kâğıthane olan köyde kurulmuş olup 3. Selim döneminde işletilmiştir. Daha sonra Bursa da 2. Beyazıt döneminde yine başka bir fabrika kurulmuş olup 1486 ile 1520 yıllarına kadar çalıştığı bilinmektedir. Matbaanın kurulması ile birlikte kâğıt ihtiyaçları arttığı için 1476 yılında Yalova da ve sonra Beykoz da Kâğıthane kurulmuştur, 2. Mahmut zamanında bu Kâğıthaneler çok gelişmiştir.Avrupa da kâğıt üretimi makineleşmesinden sonra Osmanlı hükümeti İzmit te bir kâğıt fabrikası kurmak istemiş fakat olumsuz sonuçlanmıştır.               

Kağıdın Devlet Himayesinden Özel Sektöre Geçişi

Bunun üzerine ticari amaçlı olarak zamanın önde gelen kişileri tarafından özel fabrikalar kurulmaya başlamıştır. Ve ilk olarak İzmir de 1886 yılında kurulmuş olup yaklaşık 6 ay sonra kapatılmıştır. Daha sonra başmabeyinci olarak bilinen Osman Bey tarafından 1887 yılında Beykoz da Hamidiye Kâğıt fabrikası kurulmuştur. 4 makinesi olduğu bilinen fabrika 1915 yılına kadar üretim yapmıştır. Daha sonra 1934 yılında İzmit te başka bir kâğıt ve karton fabrikası kurulmuş olup 1936 yılında ilk üretimini yapmıştır.  1955 yılında ise Türkiye Selüloz ve kâğıt işletmesi (SEKA) olarak değişmiştir ve bugünümüzde SEKA olarak bilinmektedir.

Kağıt Kullanım Alanları

* Kâğıt günümüzde birçok sektörde kullanılmakta olup bazı sektörlerde öncülük taşımaktadır.

* Kâğıt öncelikli olarak para basımında kullanılmaktadır, para M.S.806 yılında ilk olarak Çin de kullanılmaya başlanmış olup Osmanlı Devletin de ise Abdülmecit tarafından 1840 yılında kullanılmaya başlanmış olup banknot adı verilmiştir.

* Kâğıt Eğitim ve öğretim kuruluşlarında da önemli yere sahip olmuştur. Günümüzde Kitap, Gazete,  Dergi, Ansiklopedi, Defter ve A4 şeklinde eğitim ve öğretim kurumlarında olmazsa olmaz olarak kullanılmaktadır.

* Kâğıt temizlik malzemelerinde de hak ettiği itibarı kazanmıştır. Günümüzde kâğıt havlu, kâğıt peçete ve kâğıt mendil olarak önemli yere sahiptir.

* Kâğıt matbaa sektöründe birbirini tamamlayan iki faktör olmuştur. Bugün matbaa denildiğinde ilk akla gelen şey kâğıttır. Matbaalarda kâğıtlar Kuşe (mat ve parlak) kâğıtlar, Bristol (karton) kâğıtlar, Mukavva kâğıtlar ve Hamur kâğıtlar olarak kullanılmaktadır.

1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by