Kağıt Üretimi Hakkında

Kağıt Üretimi Hakkında, Kağıt yapımında iki temel adım vardır. İlk olarak, kağıt hamuru, odun elyafı veya geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilen elyaflı hammadde veya selüloz, kağıt yapımı için uygun bir elyaf kütlesi olan kağıt hamuruna dönüştürülür . İkincisi, kağıt hamuru birbirine dokunur ve kağıt olarak bilinen bir yapıya yapıştırılır. Kağıt hamuru kağıt yapım liflerinin ahşaptan ayrılmasını sağlar.

Üç ana hamur tipi, mekanik hamur, termo-mekanik hamur (TMP) ve kimyasal hamurdur. Her bir kağıt hamuru tipi, farklı derecelerde kağıt kalitesi ile sonuçlanmaktadır.

Ahşabın kendisi hem selüloz elyafından hem de lifleri bir arada tutan tutkal benzeri bir madde olan ligninden oluşur. Genel anlamda, tahtadan ne kadar lignin alınırsa, kağıdın kalitesi o kadar iyi olur. Lignin, kağıdın zamanla rengini değiştirme eğilimindedir. Mekanik ve termo-mekanik hamurlama yapmazken kimyasal hamur, lignini hamurdan uzaklaştırır.

Mekanik hamur (Kağıt Üretimi Hakkında)

Mekanik hamur temel tipi vardır öğütülmüş bir döner aşındırıcı öğütme taşa karşı pulpwood zorlayarak üretilir; ve tahta talaşlarını taşlama taşına bastırmak yerine bir disk rafinerisinden geçirerek üretilen talaş kırıcı (RMP).

Termo-mekanik kağıt hamuru (Kağıt Üretimi Hakkında)

Termo-mekanik hamur (TMP), talaş veya talaşların buharla basınç altında pişirilmesi ve ligninin yumuşatılmasıyla yapılır. Yumuşatılmış çipler daha sonra bir disk rafinerisinden geçirilerek hamur haline getirilir ve beyazlık için ağartılır. Tahta yongalarının rafine edilmesi ve ön ısıtılmasıyla üretilen ısı, lifleri bir arada tutan lignini yumuşatır ve böylece liflerin çok az hasar görmesiyle ayrılmasına izin verir. Bu kağıtlar mekanik kağıt hamuru kağıtlardan daha beyaz ve daha parlak olma eğilimindedir ve iki taraflı baskı için iyi bir opaklığa sahiptir. Çok sayıda kaliteli gazete TMP’ye basılmıştır.

Kimyasal hamur (Kağıt Üretimi Hakkında)

Kimyasal hamur, en pahalı kağıtlama yöntemidir ve en yüksek kalitede kağıtlar elde edilir. Bu işlemde, ağaç yongaları, ligninin hamurdan ayrılması ve çıkarılması için tasarlanmış bir pişirme çözeltisinde basınç altında pişirilir. Kağıt hamuru temizlenir ve ağartılır, bu da büyük bir kalıcılığa sahip parlak beyaz bir kağıt ile sonuçlanır. Kimyasal hamur, selüloz liflerini ligninden birleştirerek bunları birbirine bağlar. Kimyasal hamur haline getirme sırasında, kimyasal maddeler ahşaptan lignini ve hemiselülozu eritir ve selüloz liflerini tahtadan serbest bırakır. Kimyasal hamurun ağartılması, kalan lignini ve hemiselülozu temizler. Kimyasal hamurlama, mekanik hamurlama yöntemlerinde% 90 veya daha yaygın olan ürünlere kıyasla% 45 ila% 55 verime sahiptir. Kimyasal hamur işlemlerinde sülfürik asit gibi asitler ve lye (kostik soda) gibi alkaliler kullanılır.

Semikimyasal kağıt hamuru ilk önce ahşap yongalarının kimyasallarla, en yaygın olarak sodyum sülfit veya az miktarda bir alkalin tuzu, örneğin sodyum karbonat, bikarbonat veya hidroksit ile pişirilmesiyle üretilir. Pişirme kısmen lignini uzaklaştırır ve yumuşatır, bu da lifler arasındaki bağı zayıflatır. Pişirmeden sonra, talaşlar elyaflaştırma için bir veya iki disk rafine etme adımından geçirilir. Bir yıkama kimyasalları uzaklaştırır. Semikimyasal kağıt hamuru önemli miktarda lignini korur ve sonuç olarak verimler tipik olarak% 60 ila% 80’dir. Ağartma, herhangi bir hamurlaştırma yönteminde olduğu gibi verimi azaltır.

Kağıt hamuru ağartma

Ağartılmamış odun hamuru, kremadan koyu kahverengiye kadar renklidir; kahverengi bir kağıt torba ağartılmamış kağıt hamurundan yapılmıştır. Ağartma selüloz liflerinde ciddi kimyasal hasara neden olmadan, kağıt hamurundaki artık lignini temizler. Bir hamurun ağartılması sonucu elde edilen kağıdı daha beyaz yapar, bu da baskı kontrastını iyileştirir. Daha beyaz kağıt hamurları daha parlak renkli kağıtlar üretir.

Stok hazırlama ve arıtma

Kağıt hamuru ile elde edilen lifler, yüksek kaliteli kağıt yapmak için kullanılmadan önce daha fazla işlem görmelidir. Bu işleme stok hazırlama denir ve istenen özelliklerde bir kağıt üretmek için elyafın rafine edilmesini ve elyafların elyaf olmayan materyallerle karıştırılmasını gerektirir. Kağıt yapım makinesinde kağıt oluşur, ancak stok hazırlığı sırasında kağıdın özelliklerinin çoğu belirlenir.

Rafinaj sırasında, çırpıcılar, konik tip rafineriler (jordan) veya disk rafineriler, elyafları kağıda istenen özelliklere bağlı olarak çeşitli derecelerde fırçalama, kesme, yıpranma ve kısaltma işlemlerine maruz bırakmak için kullanılır. Sonuç olarak, elyaflar şişer ve yumuşar ve yüzeyleri, daha güçlü bir kağıt yapmak için yapışmayı destekleyen ince tüyler geliştirir.

Stok hazırlığı sırasında, selüloz elyafı dolgu maddeleri, iç boyutlandırma, boyalar ve renkli pigmentler ve kağıda özellik kazandıran diğer katkı maddeleri ile karıştırılır.

Kağıt oluşturulması

Baskı kağıtlarının çoğu, Fourdrinier kardeşi Henry ve Sealy’nin ismini verdikleri fourdrinier kağıt yapım makinelerinde hamur oluşturma aşamasından önce büyük miktarda suyla karıştırılır, bu da% 99 oranında bir su oranına neden olur. Hamur ve su karışımı, bir mobilya olarak adlandırılır ve suyun, lifleri ince bir tabaka halinde ya da yüzeyinde ağda bırakarak aktığı, sürekli olarak dönen bir ince ekrana akar. Fiberler, kağıdın tane yönünü oluşturan hareketli tel ile hizalanır. Ağ, telden, buharla ısıtılan kurutucu silindirlere taşıyan sürekli keçe bir örtüye aktarılır.

Kağıt makinesinin ıslak veya biçimlendirici bölümünde, seyreltilmiş su, yerçekimi veya vakum ile ayrılan suyun bir elyaf matı şeklinde oluşturulur. Kağıt makineleri ayrıca, presleme ve emme ile ağdan mümkün olduğunca fazla suyun ayrıldığı bir pres bölümüne ve bu sefer sıcak kurutma silindirlerinin neden olduğu buharlaşma ile kalan suyun çıkarıldığı bir kurutma bölümüne sahiptir. Kurutucudan çıkan kağıt, istenen son kullanıma bağlı olarak% 2 ila% 8 arasında bir nem seviyesine sahiptir.

Yüzey boyutlu kağıt, kısmen kurutulmuş ağın, boyutlandırma malzemesini uygulayan rulo bazlı bir kaplama sistemi arasından geçirilmesiyle yapılır. Pres ölçüsü makinenin kurutucu bölümünde bulunur. Kurutulduktan sonra, kağıt ağı istenen pürüzsüzlüğü sağlamak için cilalı çelik silindirler arasında perdahlanır ve makinenin bitimi (MF) kağıdı olur.

Süper ölçeklendirme . Süper kalitedeki kağıt, makine cilalı kağıdın süper kalenderden geçirilmesiyle yapılır, Şekil 5-4, yüksek parlaklıkta birlikte çalışan alternatif cilalanmış çelik sıkıştırılmış kağıt veya pamuklu silindirlerden oluşan bir makinedir. Kağıdı sıkıştırarak yüzeyin düzgünlüğünü artırır ve yüzeyin düzgünlüğünü ve parlaklığını artırır.

Kuşe kağıtlar

Baskı operatörü, genellikle koruyucu veya estetik amaçlı olarak, baskıdan sonra kağıda vernik kaplama koymak için baskı makinesini kullanır. Bununla birlikte, kağıt üreticisi kağıdın kullanımına daha uygun hale getirmek için kağıt yüzeyine bir kaplama uygulayabilir. Kuşe kağıtlar, basılabilirliklerini ve görünüşlerini iyileştirmek için genellikle kil olmak üzere, mineral kaplama alan stoklardır. Çeşitli yüzeylerde mevcutturlar. Kaplamalar kağıdın beyazlığını, toplama direncini, su direncini, mürekkep tutma, kağıt opaklığını, parlaklığı ve genel baskı kalitesini artırır.